Telepracownik

Oczywiście nie wszystkie zawody umożliwiają wykonywanie pracy z domu, czyli prowadzenie tzw. biura w domu. Ludzie pracujący fizycznie w fabryce lub w kopalni raczej nie mają możliwości zabierania pracy do domu lub całkowitego jej wykonywania na odległość. Telepracę wykonują z reguły osoby, które pracują umysłowo. Wśród zawodów, które mogą pozwolić sobie pracować na odległość są między innymi księgowi, administratorzy sieci, programiści, webmasterzy, graficy komputerowi, marketingowcy, dziennikarze, tłumacze czy copywriterzy. Chodzi o ludzi, którzy wykorzystują do swej pracy komputer, telefon oraz inne urządzenia telekomunikacyjne. Obecnie komputer zastępuje w sumie wszystkie pozostałe urządzenia, które umożliwiają komunikację. Dzięki komputerowi możemy bowiem nie tylko przesyłać dane, ale również komunikować się za pomocą mailów, telefonii internetowej oraz prowadzić wideokonferencje. Bez przesady można więc powiedzieć, że aby móc wykonywać pracę zdalną z domu, wystarczy nam komputer podłączony do Internetu.

Warto również dodać, iż telepraca to nie tylko okazja dla „zwykłego” pracownika. Coraz częściej w ten sposób pracują również managerowie dużych firm. Dla przykładu z badań wynika, iż ponad 40% managerów wyższego szczebla często pracuje w piżamach, co jest chyba najlepszym dowodem na to, iż telepraca naprawdę staje się coraz bardziej popularnym sposobem zatrudnienia.

Są kraje, w których ponad 30% pracowników nie dojeżdża codziennie do swojego miejsca pracy. Pracują zdalnie, przesyłając wyniki swojej pracy za pomocą Internetu do firmy i tylko sporadycznie, od czasu do czasu, pojawiają się w firmie.

Jak już sygnalizowano, telepraca umożliwia ludziom pogodzić ich życie zawodowe z ich sytuacją rodzinną lub ich zdrowiem. Najczęściej spotykanym telepracownikiem są kobiety na urlopie macierzyńskim. Mogą pracować a jednocześnie troszczyć się o swoje dziecko, bądź dzieci.

Praca zdalna to również okazja dla osób niepełnosprawnych, które w normalnych warunkach nie mogłyby pracować zarobkowo. To idealne rozwiązanie dla tych, którym predyspozycje fizyczne nie pozwalają chodzić codziennie do pracy, jednak ich umysł jest w pełni gotowy podejmować przeróżne wyzwania.

W przypadku kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim oraz osób niepełnosprawnych pojawia się jednak pewien aspekt, który nie do końca sprzyja telepracy. Zarówno kobiety troszczące się o dzieci, jak i niepełnosprawni chętnie podjęliby pracę poza domem, by choć na chwilę odreagować się od panującego stereotypu. Szczególnie w wypadku osób niepełnosprawnych jest on mocno widoczny. Chociaż również kobiety na urlopie macierzyńskim wykazują tego typu tendencje. Możliwość wyjścia z domu to dla nich pewnego rodzaju relaks. W przypadku osób zdrowych lub pracujących w miejscu firmy, relaksem jest raczej możliwość powrotu do domu. Telepracownicy często skarżą się na pewnego rodzaju odosobnienie. Coraz częściej można obserwować u nich tendencje do tego, iż dobrowolnie przychodzą od czasu do czasu do firmy, by być w kontakcie z pozostałym personelem i nie odczuwać tak silnej izolacji.